Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 16.06.2024 - 05:02


bandwidth manazment na osobnom PC

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 2 12 >
Author Message
fleg
Post subject: bandwidth manazment na osobnom PC  PostPosted: 19.01.2004 - 00:03 #5479
Majster


Joined: Feb 05, 2003
Posts: 2686
Location: Topolcany
a este ma prave teraz napadla jedna vec. co ak nesuhlasim s manazovanim trafficu na servery a chcem si pre svoj pc spravit vlastny? resp co ked som na sieti kde nie je spravene qos a mam shapovanu len rychlost podla ip? a ja chcem hrat csko? dajme tomu mam lzaplatenu 64 linku (na csko pohoda) ale popri hrani chcem nieco stahovat aj z netu. ak by som si zapol ftpecko a aj csko zaroven pasmo sa mi podeli na polovicu. ale co ked chcem dat 80% cskou a len 20% ftpecku? existuje nieco take na urovni klientskych stanic (samozrejme pod okna)?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
kockac
Post subject: RE: bandwidth manazment na osobnom PC  PostPosted: 19.01.2004 - 01:00 #5481
Basic


Joined: Feb 23, 2003
Posts: 423
Location: Bratislava, Dubravka
Aby som rozdelil pojmy a dojmy: Ked nemas QoS od providera, tak si fpazi. Nieco Ti musi poskytovat, napr. garantovanu kapacitu linky. Potom sa da, ale bohuzial s Win Ti neporadim (okrem obligatneho nepouzivaj).
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
paulie
Post subject: RE: bandwidth manazment na osobnom PC  PostPosted: 19.01.2004 - 08:56 #5483
Basic


Joined: Jan 31, 2003
Posts: 418

fleg: na obmedzovanie rychlosti pre aplikacie pod Windows su softy ako netlimiter http://www.netlimiter.com/ skus prehladat Googla a diskusne fora na www.czfree.net (slova ako bandwidth limit a podobne )
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
fleg
Post subject: RE: bandwidth manazment na osobnom PC  PostPosted: 19.01.2004 - 12:07 #5489
Majster


Joined: Feb 05, 2003
Posts: 2686
Location: Topolcany
lenze mne nejde len o obmedzenie rychlosti ale aj o priorizaciu packetov. napr total comannder ma obmedzovac rychlosti v sebe ale to neriesi ktore packety pridu skor. okrem toho ked si na[pojeny na lanku ci wlan a provider nepouziva shaper (resp ma ho divne nastavemny) si mozes oshapovat linku v podstate sam (jasne ze keby si si dal do bytu router s linuxom tag to mas v pohode ale malokomu take riesenie vyhovuje). viem ze win bude mat asi tazko nieco ako iptables a markovanie packetov ale snad by to islo aspon podla portov a pripaden dst ip adress a pod. mna len zaujimalo ci to uz niekoho nenapadlo a ci to nepouziva.
btw kockac nemusis byt v paxi. ja viem ze ak ti provier n ic negarantuje ze to asi tazko bue fungovat na 100% ale fungovat to bude. okrem toho vacsina z nich ti nieco garantuje ide o to ze ked si spustis ftp tag si uz nezahras cs lebo shaping je len na sirku pasma a nia na protokoly a to sa snazim ja rieist na urovni uzivatela.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
jmi
Post subject: RE: bandwidth manazment na osobnom PC  PostPosted: 19.01.2004 - 13:47 #5493
Guru


Joined: Feb 19, 2003
Posts: 1133
Location: blizko Trencina
pozri, ak po ceste tvojeho paketu je daky store&forward shaper, a linka je z hladiska shapera plna, tak sa vzdy budu uplatnovat nastavenia toho shapera. teda CSko ti bude lagovat pokial nema prioritu aj na tomto shaperi.

za predpokladu, ze na vsetkych linkach je rezerva ak by si ty nestahoval ftpckom, tak riesenie je obmedzit ftpcko tak, aby na linke zostala daka rezerva aj ked budes mat ftp a CS spustene naraz.
toto obmedzenie vies spravit aj v ftp klientovi.

si uvedom, ze dat paketu prioritu nema vyznam, pokial ten paket NIKDE NECAKA (teda pripad, ze paket pride do prazdnej queue, lebo sa stihla vyprazdnit). proste ak mas 64kbps linku a sosas len 30kbps, a mas to na napr. 2mbps mediu (mikrovlnka), tak sa dostavas do situacie:

mas traffic 30kbps, teda sa moze stat, ze 20kbps paketov je CSko a 10kbps je FTP (pomer 2:1, ty si mal este lepsiu situaciu 80:20) . teda prioritizovanim paketov mozes tieto CS pakety "urychlit" maximalne o cas, aky budu pakety z FTPcka cakat v queue.

v idealnom pripade mozes ratat maly casovy interval, napr. 10ms, za kt. generuje FTPcko data. teda za kazdych 10ms vygeneruje 10ms*10kbps = 100bitov trafficu. 2mbps linka za 10ms prenesie 20kbitov. teda tvojich 100bitov prenesie za 200x mensi cas ako je 10ms, teda 50mikrosekund. A to je prave rozdiel, kt. by si v tomto pripade ziskal tym, ze by tvoj paket bol poslany pred paketom z CSka. Naviac tento rozdiel by bol iba v pripade, ze by ftp vygenerovalo data tesne pred CSkom, teda by CSkovy paket musel tych par mikrosekund skutocne cakat.

cele je to uplne idealny pripad, a musis zaratat to, ze data nie su generovane kazdych 10ms, ale radovo v radovo vyssich intervaloch.
dalsia vec je, ze sietovka nedokaze poslat 10x100bitov tak rychlo ako 1x1000bitov (teraz nemyslim na ip urovni)

z realu:
mikrovlnka 11mbit, shaping vypaty
pri zatazi okolo 5% je ping 2.2ms
pri uplne plnej linke je okolo 10-80ms
pri 200kB/s (asi 30-40%) je 2-4ms
teda ako vidis, vytazenie na 30% ako v pripade tvojeho ftp v reale latenciu ovplyvni uplne minimalne
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
fleg
Post subject: RE: bandwidth manazment na osobnom PC  PostPosted: 19.01.2004 - 16:59 #5498
Majster


Joined: Feb 05, 2003
Posts: 2686
Location: Topolcany
nie som taky teoretik ako ty ale tu su moje vysledky z praxe. ak mam volnu linku mam ping okolo 8ms na uplinku. ak linku zatazim na skoro 100% ping skoci tag na 300-500ms. ak zatazim linku naplno napr ftp ako sispominal ty mam ping okolo 200-300ms. ak obmedzim ftp napr cez total comandera a uvolnim dostatocne pasmo pre csko napr mam ping okolo 50ms s tym ze obcas nachvilku zahapruje a skoci na 300ms (co celkom dobre nechapem preco ale mozno preto ze ftp vlastne shapuje az klient aj ked ten by mal odosileat poziadavky neustale v tom istom mnozstve a v tych istych vlnach).
takze tolko ja z realu (2xdcom 159o zapnuty iba jeden klient kvoli objektivnosti, testovane z lan)
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
jmi
Post subject: RE: bandwidth manazment na osobnom PC  PostPosted: 19.01.2004 - 20:27 #5503
Guru


Joined: Feb 19, 2003
Posts: 1133
Location: blizko Trencina
tak som spravil test na internetovej konektivite (aDSL)
pingoval som www.fmph.uniba.sk
pri 20kB/s zatazi ping 16ms
pri 110kB/s (asi 90% linky) 16-20ms Smile

teraz opacne, zatazena linka smerom do inetu:
zatazil som upload na viac ako 50% (viac to dako nexcelo ist na ten serer)
ping stale 16-20ms, ale obcas vyletel na 35ms

teda mne to funguje dost dobre, co ma tesi
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
jmi
Post subject: RE: bandwidth manazment na osobnom PC  PostPosted: 19.01.2004 - 20:28 #5504
Guru


Joined: Feb 19, 2003
Posts: 1133
Location: blizko Trencina
este pre uplnost, minimum co sa mi podarilo pingnut je 14ms
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
paulie
Post subject: RE: bandwidth manazment na osobnom PC  PostPosted: 19.01.2004 - 20:30 #5505
Basic


Joined: Jan 31, 2003
Posts: 418

jmi - mozno nemaju shapovany ICMP traffic, preto budu pingy stale rovnake...
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
jmi
Post subject: RE: bandwidth manazment na osobnom PC  PostPosted: 19.01.2004 - 22:43 #5508
Guru


Joined: Feb 19, 2003
Posts: 1133
Location: blizko Trencina
viem ako to mam shapovane, prioritu ma akurat zopar hier a znizenu prioritu maju konekcie dlsie ako 200kB.
shaper som vypal pri uvedenych testoch.
neviem o tom, ze by provider na dslku robil prioritizaciu
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
fleg
Post subject: RE: bandwidth manazment na osobnom PC  PostPosted: 20.01.2004 - 01:19 #5512
Majster


Joined: Feb 05, 2003
Posts: 2686
Location: Topolcany
prve co sa mi nezda je ze mas 128kB dsl? druhe co by ma zaujimalo ako si to pingoval.
toto sa deje u mna ked zatazim uplink 100% uploadom
100 packets transmitted, 79 received, 21% packet loss, time 99794ms
rtt min/avg/max/mdev = 8.278/23.650/307.042/50.521 ms

pri downloade je to este horsie

pouzity ping -c 100 ip
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
jmi
Post subject: RE: bandwidth manazment na osobnom PC  PostPosted: 20.01.2004 - 10:53 #5518
Guru


Joined: Feb 19, 2003
Posts: 1133
Location: blizko Trencina
ping www.fmph.uniba.sk z linuxu
ziadne parametre, t.j. pinguj kym ta nezastavim 64bajtovymi paketmi kazdu sekundu

dsl da na download okolo megabitu a na upload okolo 148kbps
teda aspon tu v TN tolko da kazdemu co poznam. proste dakych mozno aj 20% viac ako je zakupena linka.

ked zatazis na 100%, tak je logicke, ze bude packet loss, nakolko tcp protokol sa snazi zvysovat rychlost, a teda obcas posiela pakety rychlejsie ako sa stihnu odosielat a teda sa skladuju v queue. Do tejto queue prichadzaju aj pingy. No a ked je nahodou plna, kedze sa nestihaju odosielat, tak je ten paket zniceny (lepsi slovensky vyraz ma nenapadol, mozno este "zahodeny"). A preto mas chybovost.

ja som nemeral pri 100% zatazi, teda som nemal packet loss, a naviac tato queue bola v podstate prazdna a teda v nej nevznikala latencia.

inak mozno by ti pomohlo zmenit velkost queue na shaperi, modeme, alebo co tam uz mas (teda tam kde sa to straca) [teda nemyslim u teba priamo, ale na hlavnom routri do internetu].

v kazdom pripade taketo merania mozes robit na 90% vytazenej linke, ale nie na 100%, kedy sa zahadzuju pakety na shapri u ISP.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
goose
Post subject: RE: bandwidth manazment na osobnom PC  PostPosted: 20.01.2004 - 18:54 #5537
Ucen


Joined: Nov 04, 2003
Posts: 544

jmi: zaujmalo by ma ako mas vyrieseny shape,ze vacsie subory maju nizsiu prioritu...... viem to spravit na protokol, na ip, na mac,,,,,,,a zaujmalo by ma na velkost stahovaneho suboru...dik .. najlepsie aj nejake priklady :O))..
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
fleg
Post subject: RE: bandwidth manazment na osobnom PC  PostPosted: 20.01.2004 - 19:28 #5539
Majster


Joined: Feb 05, 2003
Posts: 2686
Location: Topolcany
az na to ze ja som sice zatazil linku uploadom ale bez shapingu cize pingy sa zahadzovat nemali podla mna ;o(. proste bez shapingu je to nahovno
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
jmi
Post subject: RE: bandwidth manazment na osobnom PC  PostPosted: 20.01.2004 - 20:23 #5540
Guru


Joined: Feb 19, 2003
Posts: 1133
Location: blizko Trencina
iptables -t mangle -A POSTROUTING -o ppp0 -m connbytes --connbytes 200000: -j MARK --set-mark 1

uz som to v par forach pisal. ide o connbytes patch do iptables
da sa najst tuto:
http://luxik.cdi.cz/~devik/connbytes/
aby chodil s iptables 1.2.8 tak ho treba kusok modifikovat.
aj som chcel rozne modifikacie patchov uploadnut na skfree ale nenasiel som nikde taku moznost. (mozno som zle hladal, teda poradte ako to uploadnem)
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 2 12 >
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)