Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 05.06.2024 - 19:15


orange internet

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 2 of 3 < 123 >
Author Message
rcp
Post subject: RE: orange internet  PostPosted: 02.02.2010 - 11:59 #79903
Basic


Joined: Feb 10, 2004
Posts: 392
Location: Krásno nad Kysucou
ked pripojis cely barak cez 25A istic a na polcolku vodovodnu trubku, bude im to fungovat tak ako zdielalanie internetu pre koncoveho uzivatela - napicu.

ale je to ich vec a ked im to tak vyhovuje ........

navyse maju moznost zabezpecit si silnejsi istic, hrubsiu trubku a rychlejsi internet Very Happy



mozno si spravne nepochopil obsah mojho prispevku - chcel som vediet, co je zle na zdielani cohokolvek, pokial sa na tom ludia dohodnu a vyhovuje im to. priklady co som uviedol su v praxi uplne bezne.

priklady, ktore si uvidol ty su zatiahnute do extremu, predpokladam, ze taketo zdielanie by asi nevyhovovalo nikomu.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
yeager
Post subject: RE: orange internet  PostPosted: 02.02.2010 - 12:18 #79904
Guru


Joined: Jún 19, 2005
Posts: 1019

samozrejem, ale ten rychlejsi internet sa vola GARANT......
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
rcp
Post subject: RE: orange internet  PostPosted: 02.02.2010 - 12:25 #79905
Basic


Joined: Feb 10, 2004
Posts: 392
Location: Krásno nad Kysucou
zalezi na uhle pohladu

napr. dsl za 20 eur mesacne bude subjektivne rychlejsie ako garant za 20 eur mesacne.

zalezi naozaj len na subjektivnom pohlade ludi, ktori ho zdielaju.

uznavam, ze tvoj pohlad bude iny.....
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
yeager
Post subject: RE: orange internet  PostPosted: 02.02.2010 - 12:40 #79906
Guru


Joined: Jún 19, 2005
Posts: 1019

Quote: › napr. dsl za 20 eur mesacne bude subjektivne rychlejsie ako garant za 20 eur mesacne.

suhlasim

ale preco potom nezdielaju aj elektriku od suseda, usetrili by na poplatkoch za elektromer
preco nezapojit vodu od suseda a poplatky rozdelit?
preco neprepojit kurenie,
preco nekupit rovnake auto zo susedom a iba spz vymienat atd, atd, atd....

vies dobre, ze tu sa jedna o princip, mozes to hociako vykrucat alen na tom nezmenis....
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
rcp
Post subject: RE: orange internet  PostPosted: 02.02.2010 - 12:40 #79907
Basic


Joined: Feb 10, 2004
Posts: 392
Location: Krásno nad Kysucou
eXplorer wrote: ›Ja viem a co tym chcel basnik povedat ? Very Happy totiz komercny ISP tu cenu aspon mierne navysi (aby nieco zarobil), zdielac to da za naklady - kamarat v BA ma v baraku net za 1,50 Eur Very Happy a to uz je zaratane aj niecko ako "Fond oprav" pre pripadne odpalene switche.



nieco podobne je uplne bezne v ramci CZFREE.

napr. v Prahe nie je problem najst pripojenie za 100Czk mesacne aj s danovym dokladom (pouzival som cca 2 roky, tusim to bolo papierovo 256k/256k, ktore malokedy spadlo pod 256k, povacsine bezalo cca 400k)
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
rcp
Post subject: RE: orange internet  PostPosted: 02.02.2010 - 12:51 #79908
Basic


Joined: Feb 10, 2004
Posts: 392
Location: Krásno nad Kysucou
yeager wrote: ›
Quote: › napr. dsl za 20 eur mesacne bude subjektivne rychlejsie ako garant za 20 eur mesacne.

suhlasim

ale preco potom nezdielaju aj elektriku od suseda, usetrili by na poplatkoch za elektromer
preco nezapojit vodu od suseda a poplatky rozdelit?
preco neprepojit kurenie,
preco nekupit rovnake auto zo susedom a iba spz vymienat atd, atd, atd....

vies dobre, ze tu sa jedna o princip, mozes to hociako vykrucat alen na tom nezmenis....


ale ono to tak funguje - aspon s vodou a kurenim

skus sa prejst napr. po Petrzalke, kolko panelakov ma jediny vodomer a jediny merac tepla. dokonca je bezne ze niektore panelaky nemaju ziadny merac tepla a spotrebovane teplo jednej vymennikovej stanice sa rozratava na pripojene panelaky.

samozrejme nie kazdemu to vyhovuje - je celkom bezne, ze sa majitelia
dohodnu a z "fondu oprav" nechaju namontovat do kazdeho bytu vodomer na teplu a studenu vodu, na kazdy radiator merac tepla. atd.

ale najdu sa aj panelaky, kde ludia nechcu zaplatit tieto vodomery a merace tepla.

mimochodom, to s SPZtkami nie je uplne SCI-FI - tusim to takto funguje (alebo fungovalo) vo Svajciarsku - platis zakonne poistenie na jednu sadu SPZ (samozrejme ked chces, mozes aj na viac), ktore si prehadzujes z auta na auto v ramci domacnosti.
(auta nemuseli byt rovnake, ani nemuseli mat rovnaku farbu Very Happy )
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
yeager
Post subject: RE: orange internet  PostPosted: 02.02.2010 - 13:12 #79909
Guru


Joined: Jún 19, 2005
Posts: 1019

rcp wrote: ›.... v ramci domacnosti.


nemam co dodat...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
testuser
Post subject: RE: orange internet  PostPosted: 02.02.2010 - 13:26 #79910
Basic


Joined: Sep 21, 2009
Posts: 86

rcp wrote: ›
skus sa prejst napr. po Petrzalke, kolko panelakov ma jediny vodomer a jediny merac tepla. dokonca je bezne ze niektore panelaky nemaju ziadny merac tepla a spotrebovane teplo jednej vymennikovej stanice sa rozratava na pripojene panelaky.



kde prosim ta v petrzalke, ma cely dom jeden vodomer? daj pls daku adresu.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
rcp
Post subject: RE: orange internet  PostPosted: 02.02.2010 - 13:57 #79911
Basic


Joined: Feb 10, 2004
Posts: 392
Location: Krásno nad Kysucou
testuser wrote: ›
kde prosim ta v petrzalke, ma cely dom jeden vodomer? daj pls daku adresu.


nedam ti konkretne adresu takehoto domu, momentalna situacia moze byt uz ina (v ba som naposledy nieco robil cca 3 roky naspat), ale nerobi mi problem vypisat ti z faktury nejaku adresu aj z rokom, kedy sme tam dorabali vodomery na studenu vodu, teplu vodu a montovali merace tepla. Nie vzdy sa to robilo naraz, niektore panelaky uz napr. mali vodomery na studenu vodu, rozratavala sa len tepla, atd. Dokonca si pamatam na kuriozny pripad, ked bola na jeden vodomer spolu s panelakom pripojena aj restauracia. Samozrejme, toto nebol pripad zdielania, ktore vyhovovalo kazdemu. Very Happy

Schvalne vo vasom panelaku je situacia aka? Mate individualne vodomery? Aj na teplu a studenu vodu? Merace tepla na kazdom vykurovacom telese?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
testuser
Post subject: RE: orange internet  PostPosted: 02.02.2010 - 14:11 #79912
Basic


Joined: Sep 21, 2009
Posts: 86

jop tak ako pises a vodomery su tam uz cez 10 rokov a aj u kazdeho koho poznam. mozno si bol dade na kopcianskej sice je to na uzemi petrzalky ale baraky patria pod stare mesto, je tam mrte neplaticov takze tym to vyhovuje. sorry ale uz kus OT
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
eXplorer
Post subject: RE: orange internet  PostPosted: 02.02.2010 - 17:12 #79917
Majster


Joined: Feb 25, 2003
Posts: 2606
Location: BA,BB
v Cechach su firmy ktore si na tomto principe zdielania postavili biznis, napriklad ponukaju SIMkarty napisane na svoju firmu (s naslednou refakturaciou) pricom tych SIM kariet na tu firmu je napisanych asi 5000 v sucasnosti - no hadajte ake ma ta "firma" na tych SIM kartach podmienky. Very Happy a operatori sa ani nemozu branit, ked nesuhlasia staci aby "firma" zmenila operatora a maju o 5000 zakaznikov menej ... podobna sranda funguje s povinnym zakonnym poistenim aut, su firmy ktore poistuju auta "pod seba" a davaju ich do vlastnej "firemnej flotily" takze poistka 1000 CZK nie je ziadna vynimka Very Happy

http://mobil.idnes.cz/uzivejte-si-snove ... eratori_jm

Taaaakze to co sa deje vramci SK nech este nikoho nevytaca pretoze ak toto pride sem tak niektorych urcite trafi slak takmer okamzite. Zakaznikovi to vsak plne vyhovuje, preco platit viac ked nemusim ?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
rakel
Post subject: RE: orange internet  PostPosted: 02.02.2010 - 22:08 #79928
Ucen


Joined: Nov 06, 2005
Posts: 556

ak by som za svoj internet uctoval prenesene data, nemal by som ziaden problem so zdielacmi. A to je zakladny rozdiel od hore uvedeneho. U nas dokonca platia zakony, ktore neumoznuju volny predaj elektriny, len prefakturovanie pomernych nakladov (napriklad spolocenstva vlastnikov, nesmu na tom ale nic zarabat). Taktiez je uplne mimo uvaha, ze si cela bytovka pripoji vodu a vodarenska nema nic proti tomu. Ved pre nich je to len lepsie, nemusia odpocitavat 32 vodomerov, ale len jeden, nerobia 32 faktru, ale len jednu, setria na nakladoch a ten jeden vodomer natoci mnozstvo za 32, a este k tomu to predaju aj drahsie pravnickej osobe (spolocenstvo vlastnikov bytov) ako fyzickej osobe nepodnikatelovi.

este budeme hladat rozdiely?

verte tomu, ze ak by sa voda a elektrina predavala na mesacny pausal, distribucne spolocnosti by zamestnavali inspektorov co by behali po zahradach a stikali cierne vedenia a podavali trestne oznamenia.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
eXplorer
Post subject: RE: orange internet  PostPosted: 02.02.2010 - 23:09 #79935
Majster


Joined: Feb 25, 2003
Posts: 2606
Location: BA,BB
Neviem ako u vas ale u nas su vodomery tzv pomerove (a to byvam v novostavbe), fakturacny vodomer je len jeden a je na pate domu. Vodarenska spolocnost fakturuje odber len 1x pre cely barak, nasledne spolocenstvo (alebo spravca) spotrebu rozrata na zaklade pomerovych meracov (v skutocnosti zaplatis viac ako ukazuje tento merac).

To ze na tom spolocenstvo/spravca nemoze zarabat je dane tym ze nemas moznost slobodneho vyberu a teda je to zakonom regulovane, podobne ako je regulovana cena tepla ale aj cena samotnej elektriny. Internetu sa to netyka ... ale bol by logicky nezmysel keby spolocenstvo zarabalo same na sebe Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
rcp
Post subject: RE: orange internet  PostPosted: 02.02.2010 - 23:11 #79937
Basic


Joined: Feb 10, 2004
Posts: 392
Location: Krásno nad Kysucou
rakel prosim ta, precitaj si z coho toto odbocenie od temy vzniklo, citujem:
Takto rozmyslajuci ludia ma velmi vytacaju. To je ako keby si tvrdil, ze:
- napojme na jeden elektromer cely cinziak usetrime poplatok za x-elektromerov.


takze takto sme sa dostali k elektromerom, vodomerom a teplomerom (pardon meracom tepla).

este raz opakujem nejde konkretne o zdielanie ineternetu, prave preto som v svojom prvom prispevku pouzil namiesto slova "internet" slovne spojenie "pocitacova siet". ide vseobecne o zdielanie (uzivanie) niecoho viacero ludmi.

takze aj ked sa vam to niektorim zda divne, stale existuju ludia, ktori su schopni sa dohodnut a pouzivat jeden elektromer, jeden vodomer, jeden merac tepla, jedno auto, jednu telocvicnu, ........
potom sa uz len mozme dohadovat ci je to povolene v ramci domacnosti (zdielanie sat. kariet), v ramci bytoveho domu (spolocna TV antena), v ramci skupiny ludi (telocvicna), atd.
V podstate vsak ide stale len o ZDIELANIE, ktore v prvom rade musi vyhovovat ludom, ktori zdielaju. Napr. zdielanie manzelky asi nikdy nebude take uspesne ako zdielanie internetu. Very Happy
Defakto aj za telocvicnu platis pausalne a pochybujem, ze pride inspektor a zistuje, ci vas je dnes 8 alebo 20 (ja viem, zas najdeme vela rozdielov medzi telocvicnou a internetom)

samozrejme nesmiemem zabudat na otazku legalnosti - existuju aj nejake VoP, ktore zakazuju zdielat pripojenie.

Quote: › verte tomu, ze ak by sa voda a elektrina predavala na mesacny pausal, distribucne spolocnosti by zamestnavali inspektorov co by behali po zahradach a stikali cierne vedenia a podavali trestne oznamenia.

cirkus zacne az jedna z distr. spolocnosti zacne tieto cierne vedenia tolerovat, resp. da ludom navod ako na to - vid. telekom a jeho DSL, popripade prepredaj SIM kariet v CR. Cesky mobilni operatori uz dokonca pristupili k "outsorcingu" tohto modelu pre priekupnikov -> billing, posielanie faktur, atd. Zdaleka to nie su len tie tri firmy, ktore uviedol explorer. Koniec-koncov u nas TESCO alebo NAY asi tiez funguju na nejakom podobnom principe.

Som naozaj zvedavy, co budete robit az nastane nieco podobne, ked len obycajny zdielac orange-u vas tu dviha zo stoliciek a slovo zdielat rozpaluje do cervena Very Happy


edit:
este doplnim zopar "zdielacov" SIM kariet:
www.emea.cz
www.avox.cz
www.volam.cz
www.leonardovbc.com


Last edited by rcp on 03.02.2010 - 07:50; edited 3 times in total
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: orange internet  PostPosted: 03.02.2010 - 03:41 #79940
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

rakel narazal na to ze elektrina, voda, plyn, teplo, telefonne hovory, vsetko sa uctuje podla odobrateho mnozstva. ten kto to "zdiela" (spravca domu, spolocenstvo, atd), defacto iba robi rozucovanie odobratych mnozstiev medzi skutocnych odberatelov, a vyberie od nich za to peniaze, ktore bez zisku odovzda dodavatelovi. jedna sa tu o hmotne komodity, vycerpatelne zdroje, kde sa cena predovsetkym uztuje za to, co potrubim/kablom tecie, nie za samotne potrubie/kabel, ktoreho zivotnost je desiatky rokov.

internetovymi potrubiami ale netecie klasicka vycerpatelna komodita - fotony ani elektrony sa tak rychlo neminu, a teda nie je nutne riesit, kolko ich prejde od poskytovatela k uzivatelovi cez opticke vlakno. vycerpatelnym zdrojom je tu samotne opticke vlakno, radiovy spoj, medena dvojlinka - raz sa poctom uzivatelov a ich narokmi naplni a viac sa tam uz nevojde, treba kupit dalsiu, rychlejsiu, atd. takze naklady pre providera netvori ani tak to, co tecie linkou, ako nakupovanie/budovanie sirsich liniek. zdielanie nuti providera nakupovat dalsie linky, pricom on znasa naklady, ale trzby inkasuje zdielac.

statistika ukazuje, ze takmer vsetci domaci uzivatelia vyuzivaju svoju pripojku len na 2-5% jej kapacity (casto uvadzana agregacia 1:50 alebo 1:20 znamena presne toto). (velmi zjednodusene) do jednej 2-megabitovej linky vojde 20 uzivatelov s dvojmegabitovou rychlostou a pri agregacii 1:20, teda 5%nom vyuzivani. providera vyjde 2megabit napriklad 100 eur (ale byva to aj viac, aj menej). uvazujme ale zo 100 eur, pri 20 useroch je to 5 eur na usera. plus 3 eura dalsich nakladov a 2 eura marze, mame z toho 10 eurovy mesacny pausal. pri 20 useroch to robi kazdy mesiac 100 eur na linku, 60 eur dalsie naklady, a 40 eur marza providera.

potom prichadza zdielac a na (zdielany) dvojmegabit ktory ma od providera, napoji svojich dalsich 10 userov. co sa stane?

provider ma na 2mbit linke zrazu nie 20 ale 30 userov, a oproti statistickemu predpokladu uz dosahuju len dvojtretinovu rychlost. provider je nuteny uskutocnit upgrade, vyrovna chybajucu cast ilnky, linka uz nestoji 100 ale 150 eur mesacne. 60 eur dalsich nakladov ostalo, trzby 200 eur zostali. provider ma naklady 210 eur mesacna a trzby 200 eur, je v strate 10 eur mesacne. zdielac berie od svojich 10 userov po 5 eur, ma naklady 10 eur, a trzby 50 eur, takze je 40 eur v zisku a este ma internet pre seba zadarmo.

preto provideri nemaju radi zdielacov na flatrate programoch. na datovo pocitanych, aj na garantoch, je zdielanie OK, pretoze tam sa cena odvija od skutocne odobratnych mozstiev, v cene je to ze vyuzijes plnych 100%, nielen statistickych 5%.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 2 of 3 < 123 >
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)