Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 16.06.2024 - 09:30


Zaciname s Linuxovym routerom

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Author Message
Miso
Post subject: Zaciname s Linuxovym routerom  PostPosted: 17.08.2003 - 22:54 #3371
Basic


Joined: Jún 26, 2003
Posts: 270

Caute.

V linuxe som uplny zaciatocnik ale ucim sa.... Mam maximalne minimalisticku distribuciu LinuxRoutra s nazvom CoyoteLinux. Zaujala ma najma svojou jednoduchostou a lahkou ovladatelnostou - a najma tym, ze mi pobezii v pohode na stroji Pentium 100MHZ s 16 MB RAM, co nove DEBIANY a RedHaty a neviem este co nedokazu.... Idem robit router pre siet so 4 kompmi na pristup na net cez externe 2.4 GHz radio - wireless bridge a potrebujem pomoct... Mam spominany komp s 2 sietovkami, bezi na tom SSHcko, takze je to spravovatelne nadialku, cely router perfektne funguje a maximalne postacuje mojim poziadavkam az na 1 vec - bootujem ho z diskety. Vsetko okolo tejto distribucie je skratka na 1 diskete, na nu sa zapisuju konfiguraky a z nej sa vsetko taha, a to sa mi nepozdava, nakolko nabootovat z diskety mu trva slusne. Potrebujem skratka cely tento router z diskety hodit na pevny disk - 450 MB, avsak vsetko co mam je iba ta disketa s hotovym a nakonfigurovanym linuxovskym routerom a nic viac...

Mozno sa viaceri linuxaci pousmiali, som fakt zaciatocnik ale mozno sa aj s vasou pomocou postupne vypracujem, tak ak viete, poradte mi ako na to, popripade poradte aky linux na tom rozbehat, aby som to zvladol ako beginner a tiez aby to zvladol tenn komp ako extra senior.

Srdecna vdaka
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: Zaciname s Linuxovym routerom  PostPosted: 18.08.2003 - 08:40 #3372
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
na tej diskete je ak sa nemylim FAT12 filesystem, mozes si spravit nieco obdobne aj na tom disku (malu dosovu particiu), nakopcit to tam a este nezabudni ze musis zabezpecit aby ti to bootlo (to je tusim riesene cez syslinux).
Jo a este budes mozno musiet poupravovat neake tie scriptiky aby ti prislusne veci necital z /dev/fd0 ale z /dev/hda1 Smile
Inac by som na tvojom mieste na ten disk nahodil slackware (klasicku distribuciu), na tom co uvadzas ako minimalne poziadavky sa to rozchodit da...
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kockac
Post subject: RE: Zaciname s Linuxovym routerom  PostPosted: 18.08.2003 - 15:12 #3376
Basic


Joined: Feb 23, 2003
Posts: 423
Location: Bratislava, Dubravka
Doporucujem Ti fakt zacat s nejakou "velkou" distribuciou, ten Slack je sice v niecom dost nepohodlny, ale pouzitelny a ma male systemove naroky Smile Minidistribucie su vacsinou pre admina trosku zlozitejsie v niektoryx veciax...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Miso
Post subject: No, vdaka  PostPosted: 19.08.2003 - 07:53 #3383
Basic


Joined: Jún 26, 2003
Posts: 270

Chalani, dik za odpoved, aj ked ste ma teda moc nepotesili s tym, ze to nie je az take lahke hodit obsah diskety na disk a bootovat z neho... Ale myslel som si ze to nebude az taka jednoducha vec. Skusim teda ten Slackware linux, len som zvedavy ako sa mi na nom podari rozchodit routovanie... Aku verziu Slackware mi odporucate na ten stary komp? Zistil som, ze ma dokonca iba 12 MB RAM Sad
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: Zaciname s Linuxovym routerom  PostPosted: 19.08.2003 - 09:06 #3384
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
chodit ti bude aj 9.0 alebo current, len nie som si isty ci sa ti to podari aj nainstalovat (predsalen, pri instalacii treba aj neaky ten RAMdisk), ale prinajhorsom to mozes instalovat v inom kompe a iba potom prelozit disk...
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
habib
Post subject: RE: Zaciname s Linuxovym routerom  PostPosted: 19.08.2003 - 10:12 #3386
Basic


Joined: Aug 06, 2003
Posts: 7

Kamo, s linuxom to nemas ako s Win, ze na kazdu novu verziu potrebujes novy pocitac. To co ma najvacsie hardwarove naroky je pravdepodobne graficke prostredie, takze nejake KDE, alebo GNOME by tam asi malo problemy (nejaky OpenBox by sa mozno dal). Ale co sa tyka ostatnych veci, ako samotne jadro, SSHd a neviem co este, ich hardwarove naroky sa prakticky nemenia a P100 ich s prehladom zvlada. Pravdebodobne aj v tej tvojej minidistribucii, pokial je novsieho datumu su v podstate tie iste verzie tychto programov.
Ja Slack pouzivam, velmi sa mi paci, ale musis sa pripravit na to, ze tam nebudes mat vsetko tak site na mieru nejakemu WiFi routru. Ale stoji to za to pohrat sa s tym.
Ked to budes instalovat, tak urcite poslednu verziu (9.0, www.slackware.com), nezavisle na tom pre ktory linux sa rozhodnes, pretoze v starsich su aj starsie verzie programov so znamymi bezpecnostnymi chybami. Samozrejme aj tak to sleduj a priebezne updatuj.
Ak budes mat nejaky problem, tak sa kludne ozvi:

habib <at> centrum <dot> sk
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
Miso
Post subject: Habib  PostPosted: 19.08.2003 - 23:18 #3392
Basic


Joined: Jún 26, 2003
Posts: 270

Ja to nepotrebujem ako wifi router. Staci mi ten komp s linuxom ako standardny sietovy router - lebo mam kupene externe radio - sietovy most. Takze nemusim na tom slacku nastavovat nic ine, co sa tyka wi-fi zariadeni - ziadny Tx power, ziadne SSID a podobne wireless kartove srandy - vsetko to obsluzi ten kvalitny externy bridge. Ide mi len o to aby som dokazal cez ten bridge pripojit na net siet s akym - takym manazmentom a mal som zaroven prehlad nad nejakymi statistikami - kto kolko zatazuje linku a podobne. To mi tie lacne HW routre od Linksysu a BENQu neumoznia. Preto som sa rozhodol pre takyto soft router - taham si ten slackware linux - uvidim co to spravi, ked sa v tom zacnem zamotavat - co sa mozno aj stane, urcite sa ozvem. Diky zatial moc za vasu ochotu!
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Miso
Post subject: To habib  PostPosted: 19.08.2003 - 23:22 #3393
Basic


Joined: Jún 26, 2003
Posts: 270

Inak - netaham ten slackware z tebou odporuceneho webu, ale poznam celkom fajnovu stranku, kde mas vsetky linuxy pod jednou strechou - mozno poznas, mozno nie - ak nepoznas, tak ti mozno posluzi www.linuxiso.org
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)