Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 30.06.2024 - 20:26


nakup HW zo zahranicia

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Author Message
pixall
Post subject: nakup HW zo zahranicia  PostPosted: 10.02.2010 - 21:00 #80153
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

ahojte

mnohhi tu pritomni radi nakupuju wifi zariadenia zo zahranicia (CR, PL, atd)

vedeli ste ze tymto nakupom sa stavate dovozcom zariadeni a vztahuje sa na vas legislativa ako na dovozcu/vyrobcu tychto zariadeni? konkretne
- zodpovednost za zhodu (vyhlasenie o zhode)
- povinnost registrovat sa ako dovozca elektrozariadeni podla zakona o odpadoch a platit do recyklacneho fondu
- povinnost registrovat sa podla zakona o obaloch a taktiez platit

ak naviac predavate tieto zariadenia koncovym zakaznikom (spotrebitelom) tak je na vasich pleciach aj povinnost zabezpecit navod v slovenskom jazyku...

noze sa prihlaste kto to mate vsetko splnene Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
bakula
Post subject: nakup HW zo zahranicia  PostPosted: 10.02.2010 - 21:29 #80154
Ucen


Joined: Okt 21, 2004
Posts: 792

pixall wrote: ›ahojte

mnohhi tu pritomni radi nakupuju wifi zariadenia zo zahranicia (CR, PL, atd)

vedeli ste ze tymto nakupom sa stavate dovozcom zariadeni a vztahuje sa na vas legislativa ako na dovozcu/vyrobcu tychto zariadeni? konkretne
- zodpovednost za zhodu (vyhlasenie o zhode)
- povinnost registrovat sa ako dovozca elektrozariadeni podla zakona o odpadoch a platit do recyklacneho fondu
- povinnost registrovat sa podla zakona o obaloch a taktiez platit

ak naviac predavate tieto zariadenia koncovym zakaznikom (spotrebitelom) tak je na vasich pleciach aj povinnost zabezpecit navod v slovenskom jazyku...

noze sa prihlaste kto to mate vsetko splnene Smile



slaba chvilka, alebo ...?
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
rakel
Post subject: RE: nakup HW zo zahranicia  PostPosted: 10.02.2010 - 21:40 #80157
Ucen


Joined: Nov 06, 2005
Posts: 556

mam pocit, ze recykladcny fond sa plati len ak sa tovar predava dalej, dovozca uctuje zakaznikovi recyklacny poplatok pri predaji, nie pri dovoze.
vyhlasenie o zhode v EU musi mat kazdy produkt na trhu EU, takze poklial to nedovazas z mimo EU krajin, nemas co riesit.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: nakup HW zo zahranicia  PostPosted: 10.02.2010 - 23:05 #80162
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

rakel wrote: ›mam pocit, ze recykladcny fond sa plati len ak sa tovar predava dalej, dovozca uctuje zakaznikovi recyklacny poplatok pri predaji, nie pri dovoze.
vyhlasenie o zhode v EU musi mat kazdy produkt na trhu EU, takze poklial to nedovazas z mimo EU krajin, nemas co riesit.


heh, praveze podla zakona o odpadoch je kazdy podnikatel ktory tovar dovezie do SR, povinny zaregistrovat sa, vykazovat objemy dovezeneho tovaru, platit recyklacne poplatky, strpiet kontroly, atd. ak to dalej predas, mozes ten recyklacny poplatok preniest na zakaznika (ci uz ho vycislis na fakture zvlast, alebo zahrnies do ceny, to je tvoja vec). a ked je vyrobok zabaleny (co je viacmenej kazdy), tak podobne povinnosti platia aj podla zakona o obaloch. neexistuju minimalne mnozstva pod ktore by bolo nejake oslobodenie, proste ked dovazas zo zahranicia ako podnikatel, tak sa to na teba vztahuje.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
421
Post subject: RE: nakup HW zo zahranicia  PostPosted: 11.02.2010 - 00:01 #80167
Majster


Joined: Jún 12, 2005
Posts: 2739
Location: zilina
pixall a to ze internet je sluzba a podla zakona o uctovnictve by si ju mal fakturovat az po dodani sluzby si pocul. Cize dodas internet za januar a az vo februari by si to mal vyfakturovat, ak xces fakturovat skor, mala by to byt zalohova faktura a po dodani sluzby, by si mal k zalohovej fakture vystavit riadnu...zuctovaciu:-)....aj toto robi niekto Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: nakup HW zo zahranicia  PostPosted: 11.02.2010 - 01:09 #80171
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

421 wrote: ›pixall a to ze internet je sluzba a podla zakona o uctovnictve by si ju mal fakturovat az po dodani sluzby si pocul. Cize dodas internet za januar a az vo februari by si to mal vyfakturovat, ak xces fakturovat skor, mala by to byt zalohova faktura a po dodani sluzby, by si mal k zalohovej fakture vystavit riadnu...zuctovaciu:-)....aj toto robi niekto Smile


hm, chcel som si preverit to co pises, vygooglil som uplne znenie zakona o uctovnictve
http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uct ... 009-a.html
a nenasiel som tam ziadny vyskyt slova "doda*" a aj vyskyt slova "služ*" je tu len v inych kontextoch. bud som zle pozeral, alebo to nie je tak ako pises. mozno to riesi zakon k dph, ale este otvarat ten sa mi uz teraz otvarat nechce, luskal som ho asi pred 2 tyzdnami kvoli novele k 1.1.2010, ci su nase sposoby fakturacie OK, a dosiel som k tomu ze su. spravnost postupu ktory pouziva niekto anonymny sa mi nechce len tak kvoli diskusii vo fore posudzovat.

"zakon o odpadoch" a "zakon o obaloch" som pregooglil dnes a na zaklade toho co je v nic napisane som dosiel k tomu zisteniu, ze podnikatel dovazajuci eletktrozariadenia a aj konkretne telekomunikacne zariadenia na slovensko, ci uz pre vlastne pouzitie alebo dalsi predaj, je povinny za registrovat na odpady, obaly, a pripadne tiez baterie. sladka bola nevedomost, chce se mi z tych papierov a vykazov blejt. aby si firmy usetrili trochu komplikovanej problemtiky tak maju zdruzenia ktore to za nich riesia. napriklad v SEWA najdete mnohych vasich znamych, su tam stovky clenov. zoznam tu http://www.sewa.sk/index.php?id=6&lang=SK
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
m-tec
Post subject: RE: nakup HW zo zahranicia  PostPosted: 11.02.2010 - 07:55 #80173
Ucen


Joined: Máj 31, 2006
Posts: 965
Location: Šahy
421 wrote: ›pixall a to ze internet je sluzba a podla zakona o uctovnictve by si ju mal fakturovat az po dodani sluzby si pocul. Cize dodas internet za januar a az vo februari by si to mal vyfakturovat, ak xces fakturovat skor, mala by to byt zalohova faktura a po dodani sluzby, by si mal k zalohovej fakture vystavit riadnu...zuctovaciu:-)....aj toto robi niekto Smile

Toto bude pravda lebo vsetci operatori predtym fakturovali pausal dobredu a od isteho casu to museli zmenit a teraz uctuju za uplynule obdobie.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Express
Post subject: RE: nakup HW zo zahranicia  PostPosted: 11.02.2010 - 08:27 #80175
Basic


Joined: Júl 04, 2007
Posts: 476

421 wrote: ›pixall a to ze internet je sluzba a podla zakona o uctovnictve by si ju mal fakturovat az po dodani sluzby si pocul. Cize dodas internet za januar a az vo februari by si to mal vyfakturovat, ak xces fakturovat skor, mala by to byt zalohova faktura a po dodani sluzby, by si mal k zalohovej fakture vystavit riadnu...zuctovaciu:-)....aj toto robi niekto Smile

ano takto to robime v uctovnictva Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
bakula
Post subject: RE: nakup HW zo zahranicia  PostPosted: 11.02.2010 - 09:44 #80178
Ucen


Joined: Okt 21, 2004
Posts: 792

pixall wrote: › kvoli novele k 1.1.2010

Ta novela ma aj jedno pozitivum a to ze si mozte odratat DPH aj na vozidla ktore nie su N1. Cize v podstate viete kupit hocake auto bez dph a nemusite nahanat ziadnu mrezu Smile
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
421
Post subject: RE: nakup HW zo zahranicia  PostPosted: 11.02.2010 - 14:02 #80182
Majster


Joined: Jún 12, 2005
Posts: 2739
Location: zilina
tak dnes som si to precital uz aj ja, pixall je to zakon o DPH a tyka sa to priamo nas: riesi to paragraf 19 odts. 3 pism D.

(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až d). Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách. Ak

d) sa opakovane poskytujú elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi elektronické služby osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, 6a) za deň dodania služby sa považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; táto výnimka sa nevzťahuje na opakovane poskytované elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi poskytované elektronické služby, ak daň z týchto služieb je povinný platiť príjemca služby.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: nakup HW zo zahranicia  PostPosted: 11.02.2010 - 17:37 #80198
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

ano to su tie znenia ktore som riesil pred par tyzdnami a dosiel som k zaveru ze nemusim nic menit.

podla citovaneho je pri mesacne uctovanych sluzbach dnom dodania sluzby (a tym aj dnom danovej povinnosti pre dph) najneskor den vystavenia faktury. prveho v mesiaci vystavim fakturu na cely mesiac, s datumom dodania prveho v mesiaci. mozem tvrdit ze prveho som dodal sluzbu ktoru bude pouzivat cely mesiac, je to OK. rovnako mozem vystavit fakturu posledny den mesiaca, alebo den po skonceni mesiaca, a tvrdit ze som cely mesiac dodaval ciastocne sluzbu a k jej uplnemu dodaniu doslo na konci mesiaca, a ten isty alebo ju nasledujuci den vyfakturujem. to su najcastejsie pouzivane sposoby u vsetkych mne znamych dodavatelov el.kom. sluzieb a oba vyzeraju byt v slulade s aktualnym zakonom o DPH.

u 99% mojich zakaznikov - prepaidovych - nedodavame sluzbu na zaklade faktury, ale cerpanim predplateneho kreditu (ako easy/prima karta). tam za faktura vystavuje nasledujuci den po prijati uhrady (ten den je nutny na to aby to prebehlo bankou a dostali sme to do vypisu). den dodania je pre nas zhodny s dnom prijatia platby, teda je to jeden den pred vystavenim faktury, teda to tiez vyhovuje tomu ze den dodania musi byt NAJNESKOR v den vystavenia. aj toto pokladam ze to je v sulade s aktualny zakonom.

ked si spominal ze niekto robi proforma fakturu, tak to podla mna robi preto, ze pri proforma fakture mu nevznika povinnost odviezt DPH - takze caka na zaplatenie, a az ked je zaplatene, vystavuje ostru fakturu, ktora zaklada povinnost odviest dph. takze sa takto za cenu nejakeho papierovania naviac vyhne povinnosti zaplatit DPH po vystaveni faktury, a viacmenej to prenesie az na cas po jej realnom zaplateni.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)