Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 28.04.2024 - 20:05


Shaping vs ISPadmin

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 2 12 >
Author Message
jablko
Post subject: Shaping vs ISPadmin  PostPosted: 22.09.2010 - 09:45 #84990
Basic


Joined: Feb 17, 2006
Posts: 121

Ma niekto funkcny lokalny shaping verzus ISP admin na viac ako 50 lokalnych strojoch pricom to ide cez jednu branu.
Mam totiz problem ze moj centralny mkt shaper to uz nejako nezvlada.
Ak zmenim v primetime queue type tak to na chvilu ide ale potom sa rychlost rapidne znizi ako keby bol zahlteny stroj pricom vytazenie je na 25-30 percent.
Preto uvazujem o lokalnom shapingu na kazdom rb.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Anton
Post subject: mk  PostPosted: 22.09.2010 - 10:12 #84991
Basic


Joined: Okt 31, 2005
Posts: 356

ja robim shaping na poslednych MK pred klientami...
zatial ziaden problem..
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
airbilly
Post subject: RE: Shaping vs ISPadmin  PostPosted: 22.09.2010 - 13:00 #85000
Guru


Joined: Mar 13, 2005
Posts: 1867
Location: Nitra
147 routrov, 1817 klientov a chodi to. Priemerna zataz procesora na ISPadmine je vsak uz okolo 140 % a to je tam nejaky quad xeon.
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Aman
Post subject: Shaping vs ISPadmin  PostPosted: 22.09.2010 - 13:23 #85001
Majster


Joined: Nov 10, 2005
Posts: 2014

jablko wrote: ›Ma niekto funkcny lokalny shaping verzus ISP admin na viac ako 50 lokalnych strojoch pricom to ide cez jednu branu.
Mam totiz problem ze moj centralny mkt shaper to uz nejako nezvlada.
Ak zmenim v primetime queue type tak to na chvilu ide ale potom sa rychlost rapidne znizi ako keby bol zahlteny stroj pricom vytazenie je na 25-30 percent.
Preto uvazujem o lokalnom shapingu na kazdom rb.


o aky traffic ide, kolko pravidiel a aky stroj tam mas?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
jablko
Post subject: Shaping vs ISPadmin  PostPosted: 22.09.2010 - 16:05 #85008
Basic


Joined: Feb 17, 2006
Posts: 121

o aky traffic ide, kolko pravidiel a aky stroj tam mas?[/quote]

Je to doska supermicro, 4 jadrovy procesor a okolo 4000 pravidiel.

Tiez mam podobne vytazeny aj stroj na ktorom bezi ISP admin

Malo by to bezat okolo 80-90Mbit ale ked nastane ten problem tak to klesne na 40-50 Mbit.
A prejavuje sa to aj tak ze ping na samotny stroj z neho sa zvysi na 50 ms priemere.

Ak by som ta mohol poprosit posles mi na seba nejaky tel.kontakt na PM?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
gyro
Post subject: RE: Shaping vs ISPadmin  PostPosted: 22.09.2010 - 18:00 #85010
Majster


Joined: Okt 22, 2003
Posts: 3321
Location: Banská Bystrica - Rudlová
uz sa aj bojim napisat, lebo sa zacnete navazat, ale co tak neshapovat vobec, len FUP ?
Usetris procesorovy cas, nervy, prerabanie na lokalne shapovanie a internet pojde tvojim zakaznikom ako vino.
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
JOFO
Post subject: RE: Shaping vs ISPadmin  PostPosted: 22.09.2010 - 18:17 #85011
Majster


Joined: Jan 08, 2006
Posts: 2584

presne tak.. zdielam gyrov nazor...
ziaden "per klient" shaping, len skupinove FUP a ide to jak vino Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
jablko
Post subject: RE: Shaping vs ISPadmin  PostPosted: 22.09.2010 - 20:39 #85016
Basic


Joined: Feb 17, 2006
Posts: 121

lukas107 wrote: ›pani ,ale predpokladam ze vysadit shaper a nechat iba fupko by bol na wifinach zaciatok konca, ak je to inak tak poprosim objasnenie lebo testovat na zakaznikoch neni dobry napad


asi tak nejako
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
JOFO
Post subject: RE: Shaping vs ISPadmin  PostPosted: 22.09.2010 - 20:49 #85017
Majster


Joined: Jan 08, 2006
Posts: 2584

mne tento system bezi na wifinach... samozrejme nie kazdy user ma rovnake FUP... zalezi od kapacity jeho pripojky t.j. napr 2,4-kovi useri maju hranicu FUP ovela nizsie ako napr 5GHz
bezi mi to takto uz vise roka a zatial si vsetci pochvaluju ze sa to omnoho zlepsilo...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Aman
Post subject: Shaping vs ISPadmin  PostPosted: 22.09.2010 - 21:29 #85020
Majster


Joined: Nov 10, 2005
Posts: 2014

tomdeep wrote: ›
Mali sme taky problem tiez a nepomahalo menit ani HW ... nakoniec sme to podelili na viacej shaperov ....... problem uz nastaval ked bolo 2000 pravidiel v mangle a viac .
Pritom procesor sa nudil na 20% aj tak to kreplo presne ako tebe.
Myslim ze problem bude v Mrkvotiku .


a na kolko strojov / pravidiel ste to rozdelili?

nepomohla by nova verzia MK? skusali ste na to aj MK 5.x ?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
jablko
Post subject: RE: Shaping vs ISPadmin  PostPosted: 05.01.2011 - 12:57 #87465
Basic


Joined: Feb 17, 2006
Posts: 121

tomdeep wrote: ›na 5.x to urcite este nejaky cas ani skusat nebudem a 4.x to bolo to iste

co je najviac tak 1500 pravidiel na jednom shapery ostatne maju po menej. Neni to zrovna najsetrnejsie ,ale aspon to funguje bez problemov.
Uz som sa pohraval z myslienkou shapovat na linuxe ,ale akosy sa na mna jebali v netservise tak som to vzdala shapujeme to na 5 shaproch.


nic nove ohladom shapingu na ispadmine a mikrotiku?

uz mi z toho rastu rohy a pan sys nic, len same vyhovorky.
verzia 5 by mi aj fungovala cize zvlada to 1800 ludi len je problem s nacitavanim.
3.30 zase nacitava ok ale nezvlada kvoli tomu ze nema podporu pre multicore.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Dikobraz
Post subject: RE: Shaping vs ISPadmin  PostPosted: 05.01.2011 - 16:50 #87471
Guru


Joined: Okt 30, 2003
Posts: 1130
Location: Velke Kapusany
gyro wrote: ›uz sa aj bojim napisat, lebo sa zacnete navazat, ale co tak neshapovat vobec, len FUP ?
Usetris procesorovy cas, nervy, prerabanie na lokalne shapovanie a internet pojde tvojim zakaznikom ako vino.


Som za a suhlasim. Len mi povedzte, ze ako mate poriesenu autorizaciu klientov. Predstavujem si to nejak tak, ze zakaznik ma len meno a heslo. Ziadnu MAC, ziadnu IP a nic ine nepotrebujem uchovavat. Ma to niekto v kombinacii s FUP bez MK????
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: Shaping vs ISPadmin  PostPosted: 05.01.2011 - 19:17 #87477
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

Dikobraz wrote: ›Som za a suhlasim. Len mi povedzte, ze ako mate poriesenu autorizaciu klientov. Predstavujem si to nejak tak, ze zakaznik ma len meno a heslo. Ziadnu MAC, ziadnu IP a nic ine nepotrebujem uchovavat. Ma to niekto v kombinacii s FUP bez MK????


of course. powered by linux & supermicro. klienti sa prihlasuju cez pppoe (meno/heslo) alebo ked sa neda pouzit pppoe, tak cez captive portal a to iste meno/heslo. po overeni oproti radius serveru prislusny router nastavi klientovi shaping taky ako treba. spotreba sa rata osobitne pre internet a osobitne pre loklane sluzby, po prekroceni FUPka rychlost s pribudajucimi datami klesa, alebo (ked brestane bagrovat) tak stupa. po roku testovania a nasledkom roku postupnej migracie a hromade hromade pokusov a omylov s tym uz pomaly zaciname byt celkom spokojni Smile odporucam neriesit vobec captive portal, iba pppoe, usetri si tym clovek velmi vela starosti. samotne pppoe je pomerne dobre zdokumentovane a rychlo rozchoditelne.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
421
Post subject: RE: Shaping vs ISPadmin  PostPosted: 06.01.2011 - 04:06 #87494
Majster


Joined: Jún 12, 2005
Posts: 2739
Location: zilina
a ako sa to pppoe prejavi pixall v praxi co sa tyka napriklad problemu na sieti, hovorime o wifi. Cize sa ti spojenie rozpadne a v zapati sa akoby opat snazi pripojit-vytacat Smile Cize potom aj vidis niekde, ze bol problem u zakaznika vtedy a vtedy alebo toto co sa tyka servisu a prevencie neriesis?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: Shaping vs ISPadmin  PostPosted: 06.01.2011 - 20:10 #87505
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

421 wrote: ›a ako sa to pppoe prejavi pixall v praxi co sa tyka napriklad problemu na sieti, hovorime o wifi. Cize sa ti spojenie rozpadne a v zapati sa akoby opat snazi pripojit-vytacat Smile Cize potom aj vidis niekde, ze bol problem u zakaznika vtedy a vtedy alebo toto co sa tyka servisu a prevencie neriesis?


na pppoe vyrazne vidno ak je linka na prd (oproti tomu ked ma user na wifine staticku IPcku). na statickej IP mu polhodinu moze neprejst ani jeden ping a nevidis to nikde. na pppoe sa nam to proste po minute rozpoji a mame zalogovane ze sa odpojil a potom zasa pripojil. dalo by sa to aj obist, vypnut v PPPcku LCP (link control protocol) ktory kontroluje stav linky, ale nepovazujem to za dobry napad. bez LCP nemoze pppoe server zistit, ze mu klient spadol, klientova session sa nezavrie, a klient sa nemoze prihlasit k sieti kym mu tu staru session niekto nekillne (nakolko mame zakazane viacnasobne prihlasenia). preto pouzivame LCP aj za cenu ze to usera pri probleme s linkou odhlasi a potom zas prihlasi. a sami seba tlacime k vyladeniu siete tak aby LCP nemalo dovod vyhlasit linku za odpojenu. dalej mame report ktory nam ukazuje ktory uzivatel mal kolko reconnectov za poslednych 24 hodin (ak nejake mal). ak je tam vela reconnectov, je velmi pravdepodobne ze klient ma zly signal, alebo moze to byt aj nevhodne nastavene zariadenie (dial-on-demand a tak podobne).
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 2 12 >
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)