Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 27.04.2024 - 20:55


Rada s napajanim

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 2 12 >
Author Message
deadbiker
Post subject: Rada s napajanim  PostPosted: 24.01.2013 - 23:27 #102441
Basic


Joined: Nov 11, 2009
Posts: 195

Zdravim chcem sa poradit od skusenejsich

Mam takuto zostavu:


Ako je vidiet na scheme zdroj energie[UBNT POE 24V/1A] dodava prud po cca 60m(mozno 70) do POE panelu(ten 8 portovy).
Z ktoreho je napajany Routerstation, Alix -Potadial to funguje.

Najnovsie sa montoval Rocket M5 no po pripojeni do POE panelu uz zhasol Routerstation a Alix -(Rocket fungoval).
Takze v tejto chvili je Rocket odpojeny aby to fungovalo aspon ako doteraz.

Moja otazka je ako by ste to napajali kedze problem je urcite v napajani. To ze su zariadenia popajane "do serie" nieje urcite idealne ak by vypadol napr Alix tak by Rocket
zostal bez konektu, ale to teraz nieje dolezite.

Ten 60-70m kabel vyuzivam nielen na POE ale aj na pripojenie k dalsiemu prvku. Vzdy existuje moznost natiahnut novy kabel len je to komplikovane po vymene domovnika sa "zevraj" postracali kluce takze je stupacka v smutku na niektorych poschodiach.

Viem ze Alix by mal ist na 7-20V adapter a ma spotrebu asi 6W +1xminiPCI neviem kolko odhad cele 8W
Routerstation 12-24V ma spotrebu 5W+1xminiPCI a nejaka zataz odhad cele 8W
Rocket M5 6,5W samozrejma realna spotreba bude asi pri vsetkych zariadeniach kusok vyzsia a aj pri zopnuti zrejma potrebuju viac prudu.

Takze by klasicke 24W zrejma nemalo stacit. Zaobstaral som si notebookovy zdroj 16V/4.5A a pasivny POE ten ale tiez vsetky tri zariadenia neutiahol.
Pri oboch zdrojoch sa podarilo ozivit vzdy len dve zariadenia.

Vie mi niekto poradit aky zdroj by som mal pouzit pripadne navrhnut nieco ine?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
pepo
Post subject: RE: Rada s napajanim  PostPosted: 25.01.2013 - 08:08 #102443
Basic


Joined: Nov 30, 2004
Posts: 108
Location: okolie Nitry
Daj tam toto: http://www.i4wifi.cz/8-portovy-pasivni- ... d2063.html
+ tento zdroj: http://www.i4wifi.cz/napajeci-zdroj-24- ... d3075.html
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
deadbiker
Post subject: RE: Rada s napajanim  PostPosted: 25.01.2013 - 11:06 #102447
Basic


Joined: Nov 11, 2009
Posts: 195

Ten 8-portovy POE panel tam je ale privadzam do neho prud od UBNT 24V/1A POE po 60m a pred tym POE-8 panelom su z toho vyvedene 4,5 a 8,9 zily do toho POE-8 panelu aby ho napajalo z ktoreho su napajane potom vsetky zariadenia.

Ale objednam teda ten zdroj a uvidim. Len ma napada ci v podobnej cenovej kategori nemam teda kupit nieco taketo http://www.wellnet.sk/power-supply-24v-6-5a-150w.html
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Thomas
Post subject: RE: Rada s napajanim  PostPosted: 25.01.2013 - 14:31 #102454
Majster


Joined: Okt 31, 2006
Posts: 2062
Location: TT
a horieť utp ste ešte nevideli ?
s najväčšou pravdepodobnotou bude problem s moc velkym ubytkom na tom utp .
Pri 24 V tlačíš hore pre tie zariadenia ~ 1A čo je už limit toho ubnt zdroja navyše po uplne tenučkých drôtikoch .
tým nb zdrojom si tomu moc nepomohol znížil si si napätie , takže musíš tlačiť ešte vyšší prúd.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
deadbiker
Post subject: RE: Rada s napajanim  PostPosted: 25.01.2013 - 15:11 #102458
Basic


Joined: Nov 11, 2009
Posts: 195

Priznam sa ze ja som to horiet este nevidel ale som si vedomy toho ze tie tenke vodice to nemusia vydrzat.

Preco pri UBNT zdroji dostavam na konci 24V a preco pri pouziti 16V adapteru na notebook dostavam na konci asi 13V. Je to tym ze UBNT zdroj je spinany/pulsny?.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Thomas
Post subject: RE: Rada s napajanim  PostPosted: 25.01.2013 - 15:41 #102462
Majster


Joined: Okt 31, 2006
Posts: 2062
Location: TT


ten od nb je tiež pulzny . traffo to asi nebude ...
nemám tu teraz pri sebe multimeter ale tipnem si ak by som zmeral ubnt zdroj naprázdno s nejakým metrom káblu že by som nameral 27-28 V. fyziku neoklameš ten úbytok napätia tam bude tak či tak
možno by si si pomohol ak by si tam púštal 24V ~ a hore usmernovač 4diody , nejaku zenerku kondenzátor
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Chalan
Post subject: RE: Rada s napajanim  PostPosted: 25.01.2013 - 15:53 #102463
Majster


Joined: Máj 12, 2004
Posts: 4579
Location: Bratislava
48V zdroj a pred kazdym zariadeniem dc-dc konvertor z 48 na 24V ci 12V, alebo aspon pred tym poe panelom. neviem aky rozsah maju tie ubnt srandicky... kazdopadne si mal tahat dvojlinku paralerne s tym 60m kablom, zily 0,75 aspon v lepsom pripade 1-1,5ky...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Palino
Post subject: RE: Rada s napajanim  PostPosted: 25.01.2013 - 18:04 #102467
Basic


Joined: Júl 12, 2003
Posts: 476
Location: nedaleko Turčianskych Teplíc
deadbiker wrote: ›Preco pri UBNT zdroji dostavam na konci 24V a preco pri pouziti 16V adapteru na notebook dostavam na konci asi 13V. Je to tym ze UBNT zdroj je spinany/pulsny?.


Pretoze plati ze prikon = napatie x prud. Ty mas prikon pevne dany pripojenymi zariadeniami povedzme 24W. Ked teda pouzijes 24V zdroj, kablom ti tecie zhruba 1A. Ked pouzijes 16V zdroj, tecie ti tade zhruba 1,5A.

Tolko zavislost prudu na napati, ale POZOR toto plati iba pri aktivnych zariadeniach, ktore maju v sebe napajacie obvody (stepdown konvertor). Ma ich vacsina tychto nasich zariadeni ktore su schpne pracovat v urcitom rozsahu napati (napr 10-27V). Vynimkou su iba zariadenia, ktore maju 5V napajanie, tie sa vyssim napatim nedaju napajat, lebo stepdown nemaju.

Dalej plati Ohmov zakon, ktory hovori ze napatie = prud x odpor. Kabel ma pevne dany odpor povedzme 1,5 ohm, ak ti teda kablom tecie 1A, stratis na nom napatie 1,5V. Ak potecie prud 1,5A stratis 2,25V.

Lenze cim viac napatia stratis na kabli, tym menej napatia ostava zariadeniam, teda namiesto 16V budu mat iba 13,75V. Tym ti ale budu odoberat vacsi prud zhruba 1,75A, tym ti stupne strata na kabli na 2,63V.. zariadeniam ostane uz len 13,37V a prud opat stupne.... a takto dalej sa ti to v priebehu par milisekund ukolise na tvojich 13V Smile

Na pochopenie tohoto fakt treba poznat zakladne zakony elektriky a sposob cinnosti elektronickych obvodov v zariadeniach.
Zavislost prudu na napati je na ziarovke napriklad uplne opacny, pri nej cim viac napatia privedies tym vacsi prud tecie a tym ma aj vacsi prikon (svit).
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
Palino
Post subject: RE: Rada s napajanim  PostPosted: 25.01.2013 - 18:19 #102469
Basic


Joined: Júl 12, 2003
Posts: 476
Location: nedaleko Turčianskych Teplíc
Thomas wrote: ›

ten od nb je tiež pulzny . traffo to asi nebude ...
nemám tu teraz pri sebe multimeter ale tipnem si ak by som zmeral ubnt zdroj naprázdno s nejakým metrom káblu že by som nameral 27-28 V. fyziku neoklameš ten úbytok napätia tam bude tak či tak
možno by si si pomohol ak by si tam púštal 24V ~ a hore usmernovač 4diody , nejaku zenerku kondenzátor


Spinany zdroj ma na vystupe rovnake napatie v nezatazenom aj zatazenom stave, pretoze ma obvody spatnej vazby a vystupne napatie je teda regulovane. Pojem "napatie naprazdno" pri tychto zdrojom viacmenej uz nema vyznam. To o com pises sa da pozorovat iba na klasickych transformatorovych zdrojoch (tie tazke krabicky).

Ze striedavy prud sposobuje mensie straty na vedeni je mytus, opak je pravdou, prenos jednosmerneho prudu je vyhodnejsi. V elektrizacnej sieti sa pouziva striedave napatie len preto, ze sa jednoducho transformuje na vyssie napatie, tym znizuje prud a teda aj straty na vedeni.
Uz niekolko rokov sa buduju vo svete dialkove trasy na stovky kilometrov s prenosom jednosmerneho velmi vysokeho napatia.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
Thomas
Post subject: RE: Rada s napajanim  PostPosted: 25.01.2013 - 19:08 #102474
Majster


Joined: Okt 31, 2006
Posts: 2062
Location: TT
Takže tam pusť do toho utp 10000V jednosmerných bude to tak lepšie ako 24 ~
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Palino
Post subject: RE: Rada s napajanim  PostPosted: 25.01.2013 - 19:17 #102475
Basic


Joined: Júl 12, 2003
Posts: 476
Location: nedaleko Turčianskych Teplíc
Staci 48V jednosmernych a konveror ako pisal chalan, to je najdostupnejsie riesenie.

Ak to myslis ironicky, tak zacni studovat a zabudni co ta ucili v skole Smile
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
jurkoo
Post subject: RE: Rada s napajanim  PostPosted: 25.01.2013 - 20:50 #102479
Basic


Joined: Aug 30, 2011
Posts: 248

zdroj treba dat 48V a pred POE panelom dat este DC/DC menic, ktory ma toleranciu na vstupnom napati, ale dava konstantne vystupne napatie (podla potreby napr. z tychto: http://www.meanwell.co/napajacie-zdroje ... e/sd-50/).

na jednom tazko dostupnom mieste mam zdroj 48V jednosmernych a natiahnutych cca. 650m UTP (to, preco to je tak urobene, nerieste) a na konci je bullet a rocket a maly akumulator - bezi to bez problemov. na takom dlhom kabli je ubytok napatia asi 12V.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: Rada s napajanim  PostPosted: 26.01.2013 - 01:30 #102494
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

jurkoo wrote: ›na jednom tazko dostupnom mieste mam zdroj 48V jednosmernych a natiahnutych cca. 650m UTP (to, preco to je tak urobene, nerieste) a na konci je bullet a rocket a maly akumulator - bezi to bez problemov. na takom dlhom kabli je ubytok napatia asi 12V.


... a preco je to tak urobene? s tymi 650 metrami UTP si mi dal normalne chrobaka do hlavy Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
jurkoo
Post subject: RE: Rada s napajanim  PostPosted: 26.01.2013 - 09:00 #102497
Basic


Joined: Aug 30, 2011
Posts: 248

lebo sme mali 3 zvysne krabice outdoor utp, a poziadavka vlastnika stlpov bola aby sa tam netahalo 220V, ale len male napatie, tak nebolo treba iny kabel Wink
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
deadbiker
Post subject: RE: Rada s napajanim  PostPosted: 26.01.2013 - 10:45 #102500
Basic


Joined: Nov 11, 2009
Posts: 195

Dakujem vsetkym za naozaj hodnotne prisveky. Z toho vsetkeho ma napadlo riesienie nasledovne:

Pouzit nejaky 48V zdroj, pomocou neho napajat POE-8 panel tak ako je napajany aj teraz stym ze by som pred kazde zariadenie mohol pripojit este DC/DC menic ci uz takyto http://www.i4wifi.cz/poe-konvertor-48-v ... d1561.html alebo http://www.i4wifi.cz/poe-konvertor-48-v ... d2884.html


alebo pouzit DC/DC menic ako pisal jurkoo a zapojit ho pred POE-8 panelom.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 2 12 >
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)