Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 31.05.2024 - 21:19


Kam kráča providing na Slovensku ?

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 3 of 4 < 1234 >
Author Message
stehnoo
Post subject: RE: Kam kráča providing na Slovensku ?  PostPosted: 22.11.2013 - 09:50 #105119
Basic


Joined: Aug 05, 2011
Posts: 79

Kiwi to vystihol dokonale, uplne suhlasim

Moznosti spoluprace su, hlavne sa treba zbavit pocitu ze konkurencia je uhlavny nepriatel, mohli by som dohodou usetrit ale to by usetril aj on a to teda nie, tak si kazdy riesme vsetko sami a potom to vyzera tak ako pise kiwi.

"jurkoo" spolupraca by podla ma mohla vyzerat napr takto:

Spolocny nakup konektivity, spolu kupime dvakrat tolko a cena je hned ina a aj Thomas by sa vedel dostat k 10 euram za mego lebo by ich kupil 100. Obe strany su spokojne

Spolocne najmy. Chrbticu mame vybudovanu vacsinou paralelne aj na rovnakych miestach. Ak su to stoziare Towercom, Orange, pripadne dolezite administrativne budovy tak mesacna uspora by vedela byt znacna.

Rozobrali sa ti Cesi, pozrite si napr :http://www.ispalliance.cz/ a to nie je jediny priklad
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: Kam kráča providing na Slovensku ?  PostPosted: 22.11.2013 - 17:55 #105123
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

narastanie (a pripadne spajanie) malych ISP naraza na to, ze male (dvojchlapove) firmy nepotrebuju ziadne zlozite manazerske riadenie, ale vacsie firmy uz ano.

rozdelenie zodpovednosti a kompetencii je v malej firme je jasne - bud to mam na starosti vsetko ja (lebo nikto iny vo firme nie je), alebo to ma na starosti este pripadne druhy kolega, ktory mi do firmy prisiel pomahat. ked k nam dvom pride treti, uz to je menej prehladne, a zacina problem tzv. kolektivnej zodpovednosti (a naslednej kolektivnej viny) - jeden prehadzuje robotu na druheho, druhy na tretieho, a treti ju hodi bud na prveho, alebo niekde zakope pod koberec, a nakoniec sa okolo prace sice obtreli traja ludia, ale praca dorobena nie je, a nikto konkretny za to nenesie zodpovednost.

v tom momente treba zacat nasadzovat systemy rozdelovania / riadenia / sledovania prace. to je vsak rezia naviac. kamarat ktory robil technika od zaciatku, je nespokojny, preco ma vypisovat aj papiere, ked to doteraz nerobil. kedze popri papierovani uz nestiha tolko robit, tak je prijaty aj novy technik. ten ako prve vidi to, ze stary technik frfle na vypisovanie papierov a frfle tiez. novy technik ma nedobre zvyky, zrazu je manko v sklade a nasadi sa teda vyssia uroven kontrol skladu, namontuje sa GPS do aut, eviduju sa seriove cisla vsetkeho. administrativa ubera este viac casu technikom, tak sa prijme sa dalsi technik aby to stihali. no a na tolkych technikov uz treba dalsieho cloveka na administrativu.

takze firma kvoli tomu, ze ma viac ako 2 ludi a potrebuje manazerske riadenie a evidencie, narastla niekolkonasobne, no objem prace je taky isty ako bol kedysi. a paradoxne ochota kazdeho z tych ludi, ist cez vikend ku zakaznikovi na servis, je nizsia ako kedykolvek predtym, lebo nikto to uz nechape ako svoju firmu v ktorej sa spolupodiela na uspechoch aj padoch, ale uz to ludia vidia tak ze robia pre podnikatela, ktory ich vykoristuje.

takymto postupom sa potom z malej, extremne potentnej firmy, kde si jeden-dvaja ludia vystacia na vsetko, stava velky impotentny moloch, kde su naklady x-nasobne vyssie nez boli na zaciatku prerodu, a objem prace sa pritom nijak vyrazne nepozdvihol. niezeby to nemohlo dopadnut inak, ale pri tunajsej mentalite je to malo pravdepodobne.


inac toto nie je len vec ISP, je to siroky problem. narazil som na to aj v inych sferach pri rozpravani s ludmi.

dlhodobo uspesni a stabilni su bud drobni podnikatelia, ktori si robia veci sami a nikoho nezamestnavaju (a sami hovoria, ze nikoho ani zamestnat nechcu, lebo to je len pritaz). nanajvys to moze byt nejaky maly team 2-3 ludi, ktori spolu robia roky. takyto podnikatel je potom ziadany a vyhladavany, a casto si na neho treba pockat, pretoze nestiha pokryvat dopyt. no zaroven nie je ochotny rozsirit sa do sirky, aby ten dopyt pokryl, pretoze si je vedomy problemov, ktore by s tym prisli.

druha kateogira dlhodobo fungujucich podnikatelov su velke firmy, ktore maju hromadu ludi a fungujuce manazerske riadenie. takze ked technik potiahne zariadenie zo skladu, tak sa na to hned pride, a mozu ho aj okamzite vyrazit, pretoze maju 20 dalsich technikov, ktori zvladnu spravit robotu aj za toho vyrazeneho. tieto firmy su ale ovela drahsie nez taky malopodnikatel, pretoze popri vykonnych pracovnkoch musia zivit este aj znacnu reziu.

a to je vlastne roziel medzi loklanym ISP, ktory za par euro upletie z hovna bic, a medzi narodnym molochom, kde na vsetko treba plno ludi. neviem ale ci je mozne postavit firmu s velkym pokrytim a velkym poctom klientov, a zaroven jej zachovat potentnost malej dvojchlapovej firmy, z doterajsich skusenosti to pokladam za takmer nemozne.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
midnight_man
Post subject: RE: Kam kráča providing na Slovensku ?  PostPosted: 22.11.2013 - 20:51 #105126
Majster


Joined: Feb 14, 2011
Posts: 2544

Spolupráca na Slovensku je veľmi zložitá vec.... Michal tu spomínal mentalitu, čiastočne aj to, čiastočne prístup niektorých k podnikaniu. Všetci vieme ako to na Slovensku chodí, každý sa obzeráte kto Vás z ktorej strany ide udať, odrbať alebo okradnúť.
Veď tí čo ste tu dlhšie viete aké zákopové vojny medzi sebou vedú niektoré firmy, a že ich nie je málo. Strihajú sa káble, demontujú rádiá, sem tam lietajú klincové bomby.

Vytvárať možnosti spolupráce v takomto prostredí je skoro nemožné. Maximálne na úrovni pár známych a spoľahlivých obchodných partnerov tu to ale končí. Navyše náš štát neprispieva k zlepšeniu.... miestami mám pocit, že podnikám v Bangladéši či kde. Otázka znie, dokedy je možné takto fungovať.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kotol
Post subject: RE: Kam kráča providing na Slovensku ?  PostPosted: 23.11.2013 - 13:38 #105129
Guru


Joined: Júl 14, 2005
Posts: 1591

pixall wrote: ›narastanie (a pripadne spajanie) malych ISP naraza na to, ze male (dvojchlapove) firmy nepotrebuju ziadne zlozite manazerske riadenie, ale vacsie firmy uz ano.

rozdelenie zodpovednosti a kompetencii je v malej firme je jasne - bud to mam na starosti vsetko ja (lebo nikto iny vo firme nie je), alebo to ma na starosti este pripadne druhy kolega, ktory mi do firmy prisiel pomahat. ked k nam dvom pride treti, uz to je menej prehladne, a zacina problem tzv. kolektivnej zodpovednosti (a naslednej kolektivnej viny) - jeden prehadzuje robotu na druheho, druhy na tretieho, a treti ju hodi bud na prveho, alebo niekde zakope pod koberec, a nakoniec sa okolo prace sice obtreli traja ludia, ale praca dorobena nie je, a nikto konkretny za to nenesie zodpovednost....

.



o prave u nas to bolo naopak.. hned ako sme zacali prijimat novych ludi zacala firma dynamickejsie rast... prednedavnom sme nabrali k obchodakovi co zhanal firmy aj 3 co zhanaju ludi a za 3 mesiace sme poskocili o 300 zakaznikov hore a musime brat dalsich technikov dokopy ich je uz asi 12 .. ani presne neviem Smile takze ksor je to o tom kto chce rast musi zamestanavat inak ostane maly a ujdu mu zakaznici ktorych zapoji konkurencia...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
tomas.juricek
Post subject: RE: Kam kráča providing na Slovensku ?  PostPosted: 23.11.2013 - 21:28 #105135
Basic


Joined: Dec 20, 2012
Posts: 53

Súhlasím s kiwim v tom, že mnohí by si mali nechať poradiť, alebo aspoň sa snažiť prepočítať si svoj biznis, pretože mnohí to robia príliš živelne, čo sa chtiac-nechtiac odrazí potom na kvalite samotnej služby a samozrejme následne v negatívnej referencii na nás všetkých - alternatívnich lokálnych providerov. O tom že takéto podnikanie ani nevytvára želaný komfort samotnému podnikateľovi asi písať nemusím.

Mám tiež sieť s tisíckami užívateľov a raz som rátal, že optimálna ARPU keď chcete dať aj na rozvoj a kvalitnú technológiu je 15 E, minimálna je 10E. To však hovorím o ARPU bez TV, TV je totiž nákladovo ďaleko inde a tým pádom veľmi tlačí konečný profit smerom ku dnu. Keby som mohol neposkytovať TV, určite by som ju neposkytoval.

Spoločných nápadov na nákupy a podobne tu bolo , avšak nikdy reálne nikam neviedli. SKôr vidím priestor inde - na Telekomunikoačnom úrade.

Začnime tlačiť tu ( a to všetci a každý za seba), aby si pod drobnohľad zobrali aj veľkoobchodný trh, ktorý nie je iba o unbundlovaní DSL a regulácii ich cien, prípaden o regulácii prepojovacích poplatkov, ale o hrozných podmienkach ISP gate, o otrasných cenách prenájmu vedení (je jedno či DF alebo L2) medzi mestami / obcami a podobne. V mojom prípade a to som 30 km od BA náklad na prepoj s BA a samotný konekt tvorí 15% obratu. To je brutálne číslo, to je skoro druhá DPH !

Osobne tiež podnikám aj v CZ a poznám ceny tu a to čo sa tu písalo je naozaj pravda, ceny sú v mnohých prípadoch desatinou tých našich.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
kotol
Post subject: RE: Kam kráča providing na Slovensku ?  PostPosted: 23.11.2013 - 21:56 #105136
Guru


Joined: Júl 14, 2005
Posts: 1591

tomas.juricek

mas PM
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
midnight_man
Post subject: RE: Kam kráča providing na Slovensku ?  PostPosted: 23.11.2013 - 23:02 #105137
Majster


Joined: Feb 14, 2011
Posts: 2544

Ved to tu kricim uz dlhší čas....že v CZ je konekt "zadarmo" a tu na tebe zarobi 10 ludi kym dostanes trasu z BA na stredné Slovensko. S tým TUSR je to vyborny napad!!!! Už dávnejšie som rozmýšlal preco sa regulacia nerobí aj tu.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
neos
Post subject: RE: Kam kráča providing na Slovensku ?  PostPosted: 24.11.2013 - 00:28 #105138
Ucen


Joined: Aug 09, 2004
Posts: 753

CZ nejako nesledujem a niesom v obraze, ale moze mi niekto povedat, kto tam v cechach "kazi" cenu? Stale to beriem tak, ze s cechmi sme si v mnohom podobni. Potom nerozumiem, ako mozu mat vyrazne lacnejsi velkoobchodny konekt. Ved velki hraci sa vzdy vedia dohodnut a nevrazdia sa medzi sebou cenami ako my.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
kiwi
Post subject: RE: Kam kráča providing na Slovensku ?  PostPosted: 24.11.2013 - 08:43 #105141
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572

kolkoze to teda stoji ta "nicnestojaca" konektivita v cechach?

gigabit u nas na vychode stoji nieco okolo 5000e a to su ceny z prelomu jari a leta, takze vsade inde na slovensku budu podobne, dokonca si myslim ze povacsine lepsie, lebo ja nie som ziaden drsny vyjednavac ktory by sposoboval obchodnikom s konektom bezsenne noci

takze ak tu niekto vola po spojeni sa v nakupe, chapem. otazka znie, ze co sme to za ludia, ze nedokazeme v ramci jedneho mesta spolupracovat na tak elementarnej veci ako je spojeny nakup konektu?? vysledkom nema byt len "spolupraca" ale predsa aj zisk penazi a aj tak to nedokazeme, takze predtym ako sa pojdeme "spojit" a ist zobronit na teleoff, aby za nas spravil to co sme nespravili 10 rokov sa treba pozriet do zrkadla

kolki z nas su teda nespolahlivi podvodnici ktorym nikto neveri ze by boli schopni dodavat konekt bez toho aby bol tento v urcitom momente ohrozeny platobnou neschopnostou? kolki maju na hlavnom bode hardware, ktoremu by sami neverili keby im cez taky isty niekto nukal pripojenie? kolki z nas su natolko sebastredni, ze ak maju pomoct sebe a aj druhemu lokalnemu isp tym ze zosharuju naklady a tym zlepsia svoje pozicie voci narodnym operatorom a ostatnej konkurencii, tak to radsej nespravia?

takmer od prveho dna, ked som zacal uvazovat o robeni isp som riesil management konektivity, samozrejme hlavne kvoli tomu ze stala takmer 50000 SKK za megabit a najma preto, ze kazdy jeden mesiac, kazdy kbit spotrebovany naviac mi za cely buduci cas podnikania bude chybat v penazenke, napisal som sem asi 50 prispevkov kde som to riesil, ponukal som ostatnym pohlad na to, aby sa inspirovali, vsetky sposoby setrenia konektivity tak, aby som ani ja, ani 98+% klientov nedoplacali na to, ze nerozumiem co, kde a ako funguje. nepredpokladam ze si niekto z toho nieco zobral, mozno preto ze som to zle napisal a mozno preto ze niektori mali lepsi napad a aj schopnosti, ale som si isty ze vacsina bola leniva cokolvek preto spravit, lebo je to tazke naprogramovat, odladit a spravovat.

6500users vs 1400mbits je moj pomer, vacsina z nas ho ma vyrazne horsi a to mam vsade best effort rychlosti, ziadne 768kbits pausaly za 12eur

takze kuknem sa do zrkadla a zavolam kazdy stvrtrok jedneho svojho konkurento-kolegu nepriatela aspon na pivo a zakusnem si do jazyka zakazdym ked chcem povedat chujovinu, alebo chcem reagovat na jeho kravinu. takto obcas zacina spolupraca, aspon sa mi zda Smile

ak nedokazeme spolupracovat na tak perfektne naplanovatelnej a ocakavatelne nakladovej polozke ako je konektivita, tak nedokazeme na nicom

zo vsetkych novopripojenych klientov len 40% su taki co nemali net este, 10% mali moj net predtym, ale si ho nemohli dovolit, nepotrebovali, alebo boli odstahovani, 40% maju net narodnych operatorov a menej ako 10% su ti co mali net od ineho lokalneho operatora, takze "bitva" lokal vs lokal realne neexistuje, mozno je to niekde ine, ale treba to spocitat predtym ako sa budem rozculovat a riesit neexistujuci problem
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
midnight_man
Post subject: RE: Kam kráča providing na Slovensku ?  PostPosted: 24.11.2013 - 14:42 #105144
Majster


Joined: Feb 14, 2011
Posts: 2544

+ - ceny na Porte, bez radioveho spoja:

500 Mbps za 20.000,- kc
1000 Mbps cca 35.000-60.000 kc

V prahe NIX sa da 1000Mbps za 6000kč

ceny sú priamo od poskytovatelov v CZ.

bez DPH


Last edited by midnight_man on 24.11.2013 - 18:21; edited 1 time in total
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
neos
Post subject: RE: Kam kráča providing na Slovensku ?  PostPosted: 24.11.2013 - 17:28 #105146
Ucen


Joined: Aug 09, 2004
Posts: 753

Pekne porovnanie http://drpeering.net/white-papers/Inter ... jected.php

Buduci rok bude cena za IP tranzit bezpecne pod 1e, aj teraz sa da najst. Kazdy rok to klesa o 30%. Transport nam to kazi. Aj pri gigu sa nedostaneme pod 3e(ked budem optimista) a u nas giga nepotrebujeme ani s konkurenciou dokopy, to je ten problem. Su to vzdy preteky s casom, naroky rastu, cena pozvolna klesa, hadam sa aj u nas raz dozijeme 1M do 2€.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
kotol
Post subject: RE: Kam kráča providing na Slovensku ?  PostPosted: 24.11.2013 - 18:49 #105148
Guru


Joined: Júl 14, 2005
Posts: 1591

v BA je momentalne giga bezne za 1000 eur (nie nestastny cogent) NIX gigabit 350 eur six je samozrejme gratis (rocne clenske par eur)

dostali sme ponuku zahranicie giga za 750 eur ale neodidem od poskytovatela ktory nemal za 5 rokov vypadok koli 250 euram...

ale zasa zachvilku berem dalsi gigabit a samozrejme bude od ineho koli redundacii...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
neos
Post subject: RE: Kam kráča providing na Slovensku ?  PostPosted: 24.11.2013 - 22:18 #105150
Ucen


Joined: Aug 09, 2004
Posts: 753

kotol wrote: ›v BA je momentalne giga bezne za 1000 eur (nie nestastny cogent) NIX gigabit 350 eur six je samozrejme gratis (rocne clenske par eur)

dostali sme ponuku zahranicie giga za 750 eur ale neodidem od poskytovatela ktory nemal za 5 rokov vypadok koli 250 euram...

ale zasa zachvilku berem dalsi gigabit a samozrejme bude od ineho koli redundacii...


Ano to vsetko sedi. V BA koncia siete velkych carrierov, s trhovymi cenami. A zacina slovensky oligopol, ktori ti to "za babku" dopravi skoro do kazdeho okresneho mesta Mad Uz krajske mesto a okres je fest rozdiel.
Jasne je vidiet, ze 3-ja su malo a nerobia si moc zle. U nas su dokonca len 2-ja. Mna by zaujimalo, ci taketo ceny pytaju aj od UA/RU zakaznikov, ktori mozno tiez posielaju nejaky ten tranzit cez nase uzemie.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
zole
Post subject: RE: Kam kráča providing na Slovensku ?  PostPosted: 25.11.2013 - 22:42 #105151
Basic


Joined: Jún 03, 2007
Posts: 40

ceny konektu v regiónoch su katastrofálne, v porovnaní s okolitými krajinami, je to ozajstný oligopol. Bolo by načase začať pracovať na regulácii tohto trhu cez telekomunikačný úrad. Bol by som rád, keby niečo podobné bolo riešené cez ALPI.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kotol
Post subject: RE: Kam kráča providing na Slovensku ?  PostPosted: 26.11.2013 - 11:43 #105152
Guru


Joined: Júl 14, 2005
Posts: 1591

alpi... no.. neviem:) robi vlastne nieco?

zato TUSR je aktivny jak hovado.. zasa si vymysleli novu statistiku.. kde vsade a za kolko je mozne kupit net od koho..

niaku trkvas si povedal ze stat to dokaze lepsie ako porovnat.sk a pod hrozbou 300000 eur pokuty bude mat urcite presnejsie udaje od vsetkych...

ach jaj...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 3 of 4 < 1234 >
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)